Kongo’da dev kompleks açıldı

Kongo Demokratik Cumhuriyeti’nin başkentinde Kinşasa Kongre ve Finans Merkezi’nin açılışı gerçekleştirildi. Merkez sadece yapılarıyla değil, yaşam alanları ile de kent kimliğine katkıda bulunmayı amaçlıyor.

Afrika’nın en iddialı projelerinden birini tamamlamaktan gurur duyduklarını söyleyen Miller Holding Yönetim Kurulu Başkanı Turhan Mildon, “Kinşasa Kongre ve Finans Merkezi sadece ülkenin kalkınmasına değil, Türkiye ve Kongo Demokratik Cumhuriyeti arasında güzel bir iş birliği gerçekleşmesine de öncü oldu” diye konuştu. Mildon, inşa ettikleri merkezle ile ilgili bilgiler de vererek, “Burası aslında iki büyük projeden oluşuyor. Bir yandan, yedi binadan oluşan bir tesis inşa ettik. Bu binalardan biri bölgenin en lüks oteli olacak. Yüksek teknolojiyle inşa edilen 3 bin metre kare alanı kaplayan gösteri havuzu, alışveriş mekanları, sosyal alanlarla kentin çehresini değiştiriyoruz. Tüm bunların yanında burada ticaretin gelişmesini sağlayacak başka yapılarımız da olacak. Kongre salonu ve iki kiralanabilir ofis blokunu da tamamladık” dedi.

Bu mega projenin 3 bin Kongolu ve 2 bin 300’den fazla Türk’ün üstün gayretleri ile hayat bulduğunun altını çizen Mildon, şunları söyledi:

“Burası sadece inşa sırasında değil, sonrasında da istihdam yaratmaya devam edecek. Sadece finansın değil istihdamın da kalbi olacak. Kinşasa Kongre ve Finans Merkezi, maliye ve bütçe bakanlıklarından gelen hizmetler de dahil olmak üzere yaklaşık 5 bin kişinin çalıştığı bir şehir olacak.”

OTEL İÇİN 60 MİLYON DOLARDAN FAZLA ÖZ SERMAYE YATIRIMI

Finans Merkezi’nin tüm altyapısının Kongo Demokratik Cumhuriyeti’ne ait olduğunu vurgulayan Mildon, “Önemli bir anlaşma yaptık. İnşa ettiğimiz lüks otel küresel bir zincir otel markası olacak ve bu oteli biz işleteceğiz sonra da Kongo Demokratik Cumhuriyeti yönetimine devredeceğiz. Bu otel için 60 milyon dolardan fazla öz sermaye yatırımı yaptık ve Kongo için örnek bir kamu özel sektör iş birliğine imza attık” şeklinde konuştu.

“Bizim holding olarak bir mottomuz var. Hep diyoruz ki; ‘Güçlü adımlarla geleceğe yürüyoruz’!” ifadelerini kullanan Mildon, şöyle konuştu:

“İşte bu mottomuz Demokratik Kongo Cumhuriyeti için de geçerli. Burada yaptığımız her iş geleceğe güç ve güven veriyor. Merkezin Kinşasa’nın kalkınmasının sembollerinden biri olacağını düşünüyoruz. Ayrıca proje Türkiye’nin Kongo Demokratik Cumhuriyeti ile bağlarını güçlendirecektir.”

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x