İş Bankası Bir İlke İmza Attı! İlk Banka Oldu

Türkiye İş Bankası, Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından yayımlanan “Yeşil Borçlanma Aracı, Sürdürülebilir Borçlanma Aracı, Yeşil Kira Sertifikası, Sürdürülebilir Kira Sertifikası Rehberi”nde belirtilen esaslara uygun olarak yurt içinde TL cinsinden yeşil borçlanma aracı ihraç eden ilk banka oldu.

Yapılan açıklamada, yurt içinde nitelikli yatırımcılara satış yöntemiyle gerçekleştirilen ihracın büyüklüğünün 500 milyon TL olduğu bildirildi. Söz konusu kaynak, yeşil projelere verilen kredilerin finansmanı için kullanılacak.

İş Bankası Genel Müdürü Hakan Aran, iki yıl vadeli yeşil tahvil ihracının stratejik hedeflerinin bütünleyici bir parçası olarak gördüklerini söyledi.

“Sektörde ilk olma özelliği taşıyan yurt içi yeşil tahvil ihracımızla temin ettiğimiz kaynakları da müşterilerimizin yeşil dönüşümünde yol gösterici bir iş ortağı olma amacımız doğrultusunda yönlendirmeye devam edeceğiz.” diyen Aran, iklim değişikliğiyle mücadelede kaynak temini başta olmak üzere, ürün ve hizmetler yoluyla müşterilere uzanan bir iş modelini benimsediklerini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x