Çarpıcı rapor: Avrupa’da insan hakları geriliyor

Yeni bir rapora göre, Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde hukukun üstünlüğü ve sivil özgürlükler giderek gerilerken hak ihlalleri sistematik hale geliyor.

Berlin merkezli Liberties örgütü, yıllık raporunda aşırı sağın güçlendiği Avrupa’da protesto hakkına yönelik kısıtlamaların hızla arttığına dikkat çekildi.

Özellikle aşırı sağcıların güçlendiği İtalya ve İsveç gibi ülkelerde hukukun üstünlüğü ilkesinin sistematik olarak ihlal edildiği, Slovakya ve Polonya gibi ülkelerdeyse durumun daha da kötü olduğu kaydedildi.

Liberties Direktörü Balázs Dénes, Brüksel’in bu konuda yeterli adımları atmadığını, Avrupa Komisyonu’nun insan haklarını tehdit eden risklere karşı önlem alması gerektiğini kaydetti.

Raporda Fransa’daki tartışmalı emeklilik yasasının kabulü, İtalya’da basın özgürlüğüne yönelik baskılar, Slovakya’da Robert Fico yönetiminin antidemokratik uygulamaları örnek gösterildi. Almanya ve Fransa dahil birçok ülkede Filistin yanlısı eylemlerin yasaklandığına ve basına baskının arttığına da dikkat çekildi.

Ayrıca birçok ülkede iklim protestolarına polisin müdahale ettiği, birçok kişinin gözaltına alındığı hatırlatıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x