Tinder dediler ama değil… Emirhan’ın suçu ne… İşin gerçeğini Odatv araştırdı

Önce polemiğin nasıl başladığını hatırlayalım:

Beşiktaş altyapısından yetişen futbolcu Emirhan Delibaş’ın kulüple ilişiği kesildi. Kulüpten yapılan açıklamada “Profesyonel futbolcu Emirhan Delibaş’la karşılıklı anlaşarak yollarımızı ayırmış bulunmaktayız. Emirhan Delibaş’a bundan sonraki kariyerinde başarılar diler, kamuoyunun bilgisine sunarız.” ifadeleri kullanıldı.

Beşiktaş’ta Emirhan Delibaş kararıGüncel

Ancak…

Bu açıklamadan kısa bir süre önce, Emirhan’ın bir çöpçatanlık uygulamasına üye olduğunun ekran görüntüleri sosyal medyada dolaşıma girmişti. Uygulamanın Tinder olduğu iddia edildi.

SAHTE OLAN YAŞ DETAYI

Emirhan Delibaş da bir karşı açıklama yayınladı ve profilin sahte olduğunu söyledi.

21 yaşındaki futbolcunun, yaşının 24 olarak belirtilmesi dışında yanlış bir bilgi içermeyen profilde, Emirhan’ın BJK oyuncusu olduğu yazıyor ve fotoğrafında da forma ile poz verdiği görülüyordu.

Özellikle sosyal medyada, Beşiktaş’ın Emirhan’la yollarını ayırma sebebinin bu uygulamaya üye olması iddia edildi. Uygulamanın yasadışı bir unsur içerip içermediğini araştırdık:

TINDER’A FEMİNİST RAKİP: BUMBLE

Öncelikle bu uygulamanın Tinder değil ‘Bumble’ isimli bir platform olduğu ortaya çıktı. Eski Tinder çalışanı Whitney Wolfe tarafından 2014 yılında kurulan uygulamanın en büyük özelliği ‘feminist’ olması… Bunun anlamı şu; Mesajlaşma isteği gönderilen kadınlar onay vermeden hiçbir erkek kendisine mesaj atamıyor.

KADININ ONAYI OLMADAN MESAJ ATILAMIYOR

Eşleşme sağlandıktan sonra kadınlar ilk 24 saat içerisinde karşı tarafla iletişime geçmezse eşleşme otomatik olarak kaldırılıyor. Bir diğer özelliği ise konum tabanlı olması. Uygulama, hesap kullanıcılarından konumlarının güncel olmasını talep ediyor.

2020 yılında dünya çapında 100 milyon üyeye ulaşan uygulamanın bir de ücretli abonelik seçenekleri var. Business of Apps verilerine göre 2023 yılı sonunda ücretli abone sayısı 2.4 milyon olarak açıklandı.

Öte yandan Bumble, 2022’de 694 milyon dolar gelir bildirdi. 2021’de gelirlerinde %57 artış bildirdi.

PEKİ EMİRHAN’IN SUÇU NE

Teknik bilgilerin ardından polemik konusuna geri dönersek, Emirhan Delibaş’ın Beşiktaş ile yollarının bu uygulama nedeniyle ayrılmış olma ihtimali düşük olsa da yok sayılamaz. Emirhan bekar bir erkek olarak böyle bir uygulamaya elbette üye olabilir. Kulübün burada hoş karşılamadığı dinamik, BJK forması ile verilmiş bir pozu kullanıp profilinde açıkça bunu belirtmesi olabilir. Beşiktaş’ın etik değerleriyle uyuşmadığı iddia edilebilir.

Sosyal medyada tartışılan bir diğer ihtimalse Emirhan’ın performansının yetersiz bulunması ve gündeme gelen üyeliğin bir fırsat olarak değerlendirilerek kulüpten ihraç edilmesi…

Her iki ihtimalde de çöpçatanlık uygulamasının denkleme dahil edilmesi, genç futbolcuya haksızlık olarak değerlendirilebilir.

Zira uygulama Türkiye’de yasak değil ve reşit olan herkes üye olabiliyor. Hal böyle olunca akıllara ‘Emirhan’ın suçu ne’ sorusu geliyor…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x