İstanbul’da sahte ilaç satan örgüte operasyon: 24 şüpheli yakalandı

MÜŞTEKİLERİN ALDATILDIĞI BELİRLENDİ

Satış çerçevesinde ihracata konu edilerek müştekilerin hileli davranışlar ile aldatıldığı belirlenirken, müştekilerden Navıd Razaei Anvari’den 3 milyon 500 bin Avro, Alı Akbar Kokobzadeh’den 1 milyon 800 bin euro para alındığı, ayrıca KDV iadesi başvurusuna konu edilen iade alınan tutarın 1 milyon 664 bin 993 lira olduğu belirlendi.

BOŞ KUTULARIN VEYA ETKİSİZ İLAÇLARIN İHRAÇ EDİLDİĞİ TESPİT EDİLDİ

İhraç edildiği beyan edilmesine rağmen gerçekte ihraç edilmediği ve yurtiçi piyasada kayıt dışı satış konusu edildiği tespit edilen toplam 100 bin 751 adet Pregabalin etkin maddeli yeşil reçeteye tabi ilacın, 2021-2022 yıllarında farklı tarihlerde yurt dışına ihraç ediliyormuş gibi gösterildiği ancak ilaçların kutularından çıkartılarak boş kutu şeklinde veya herhangi bir etkisi olmayan ilaçların kutulara konduğu öne sürüldü.

24 ŞÜPHELİ YAKALANDI

Söz konusu iddialara ilişkin yürütülen soruşturma çerçevesinde, 38 şüpheliye yönelik ’suç örgütü kurmak ve yönetmek’, ’suç örgütüne üye olmak’, ’suç işlemek için teşkil edilmiş bir örgütün faaliyeti çerçevesinde kamu kurum ve kuruluşlarının araç olarak kullanılması suretiyle nitelikli dolandırıcılık’, ’resmi belgede sahtecilik’, ’uyuşturucu veya uyarıcı madde imal ve ticareti’, ’5607 sayılı Kaçakçılıkla Mücadele Kanununa Muhalefet’ ve ’suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama’ suçlarından İstanbul Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince operasyon düzenlendi.

Düzenlenen operasyon sonucu 24 şüpheli yakalanarak gözaltına alındı. Diğer şüphelilere yönelik yakalama çalışmaları ise sürüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x