Geçim sıkıntısıyla boğuşan emekliye bir darbe daha! Maaşlarına ne kadar zam yapılacağı ortaya çıktı

Milyonlarca emekli, umutsuzca aylık maaşlarının artırılmasını beklerken, iktidar sadece mevzuatta belirlenen artışları planlıyor ve ek bir iyileştirme düşünmüyor.

İşçi ve Bağ-Kur emeklilerinin aylık maaşları, altı aylık enflasyon oranına göre güncellenirken, bu artışlar yıl içinde sadece Ocak ve Temmuz aylarında gerçekleşiyor. Memur emekli maaşları ise toplu sözleşme zamları ve enflasyon farklarına göre güncelleniyor.

Ancak, işçi ve Bağ-Kur emeklilerinin kök aylıkları oldukça düşük olduğundan, hükümet “en düşük aylık” uygulamasını hayata geçirdi. Şu an için en düşük emekli aylığı 7,500 TL seviyesinde bulunuyor ve yaklaşık 10 milyon emekli, bu aylıkla geçinmeye çalışıyor, ki bu aylık asgari ücret ve açlık sınırının oldukça altında.

Temmuz ayından bu yana milyonlarca emekli, aylık maaşlarında iyileştirme umut ediyor. Memur emeklileri, memur maaşlarına verilen 8,077 TL’lik ek ödemenin kendilerine de verilmesini talep etmişti, ancak hükümet sadece tek seferlik 5,000 TL’lik bir ikramiye vereceğini açıkladı. Bu nedenle emekliler, bir kez daha hayal kırıklığına uğrayacak.

Cumhuriyet’ten Mustafa Çakır’ın haberine göre, 2024 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı’nda, emekli maaşlarındaki artışın ne kadar olacağı belirtildi.

Programda şu ifadelere yer verildi:

Ücretli veya kendi hesabına çalışıp emekli olanların aylıkları 2024 yılı ocak ve temmuz aylarında önceki altı aylık enflasyon gerçekleşmelerine göre artırılacaktır. Memur emekli aylıklarının ise toplusözleşme hükümlerine göre 2024 yılının ocak ayında yüzde 15, temmuz ayında yüzde 10 oranında artırılması, enflasyon farklarının da ayrıca ilave edilmesi öngörülmüştür.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x