Dilan Polat’ın ‘Zengin İş Adamı’ Dediği Dayısı Murat Ayhan’la İlgili Bilinmeyen Detaylar

Kara para aklama ve vergi kaçırma suçlarından tutuklanan Dilan Polat’ın katıldığı programda bahsettiği ‘bilinen, zengin bir işadamı’ dediği dayısı Murat Ayhan’la ilgili bazı bilgileri ve bilinmeyenleri derledik.

Neredeyse iki aydır gündemimiz Polat ailesiydi. Lüks yaşantısını her fırsatta gözümüze sokan Dilan Polat, ‘görgüsüzlük’ olarak görülen paylaşımlarıyla birilerinin radarına girdi ve sonunda da ailecek patladı.

Kara para aklama ve vergi kaçırma suçlamasıyla 30’a yakın kişi operasyonla gözaltına alınmıştı ve tutuklanmıştı. Altınlı kahvesini yudumlayan Dilan Polat artık demir parmaklıklar ardında.

Gecekonduda başlayan hayat, fotoğrafçılığa oradan da onlarca lüks arabaya villaya ve büyük iş yerlerine kadar evrildi. İnsanlar da haliyle o zamanlar ‘nereden bu para?’ diye sorgu ve sorguladı.

2. Sayfa programına katılan Polat, “Aslında bu değirmenin suyu bir anda gelmiyor. Biz Engin’le 18 yıl oldu tanışalı. Evet çok küçükken güzel işler başaramadık ancak biz evlendikten sonra çok çalıştık. Engin ticaret adamı. Benim hayatım boyunca kötü günlerim olmadı. Ben zaten istediğim yere gidiyordum.” yanıtını vermişti.

Polat ayrıca yayında “Benim dayım zaten çok bilinmiş bir iş adamı. Gebze’de fabrikası var, birçok inşaat yapıyor. Engin askerden geldikten sonra dayım onda o ışığı gördü. Engin çok başarılı ve tuttuğunu koparan bir adam. Ona birkaç iş verdi. Engin alüminyum dış cephe işine girdi” demişti.

Peki bir dönem Polat ailesinin elinden tutan hatta Dilan Polat’a maaş da bağladığı söylenen Murat Ayhan kim? Ne iş yapıyor?

Murat Ayhan, Ayhanlar Holding’i kuran 1936 yılında Diyarbakır’ın Bismil ilçesi Tepe Köyü’nde dünyaya gelen Abdülkadir Ayhan’ın oğlu.

Evli ve 2 çocuk babası olan Murat Ayhan, 1978 yılından itibaren faaliyet gösteren Ayhanlar Holding’in yönetim kurulu başkanı olarak görev alıyor.

Holding bünyesinde bulunan şirketler şöyle;

‘AYHANLAR YOL ASFALTLAMA SAN VE TİC. A.Ş.’

‘AYPET AYHANLAR PETROL ÜRÜNLERİ MADENCİLİK SAN. TİC. A.Ş.’

‘AYTAŞ AYHANLAR MADENCİLİK ENERJİ SAN. VE TİC. A.Ş.’

‘AYHANLAR HAZIR BETON İNŞAAT PREFABRİK YAPI ELEMANLAR SAN.TİC. A.Ş.’

Kocaeli’nin en büyük şirketlerinden biri olan Ayhanlar Holding’in Ayhanlar İnşaat ve Hazır Beton Anonim Şirketi 2019 yılında iflas ettiğini duyurmuş.

Şirket, 2020 yılının ilk çeyreği itibarıyla yeniden büyüme yoluna girmiş.

Dilan Polat’ın dediği gibi dayısı gerçekten zengin bir iş insanı. Şirket, Formula 1 – İstanbul Park” pistinin asfalt yapımını üstlenmiş ve Sabiha Gökçen Havalimanı’nın beton ihtiyacını karşılamış.

Şirket sadece asfalt, beton işine değil; AVM gibi farklı alanlara da yatırımlar yapmış.

Şu an aktif olarak görev alıyorlar mı bilinmiyor fakat Ayhanlar Holding’in resmi sitesinde Murat Ayhan’ın çocuklarının da yönetim kurulunda olduğu görülüyor.

Genel olarak Murat Ayhan’ın Dilan Polat’a karşı mesafeli olduğu düşünülse de Murat Ayhan zaman zaman Polat ailesini ziyaret ediyor.

Yeğenleriyle yakın olan Murat Ayhan’ın hala daha sessizliğini koruması da dikkat çekiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x